1. Macabre, plastilin on wood, 50x70, 2014

  Macabre, plastilin on wood, 50x70, 2014

   What I'm trying to do, rather than art, is understanding and re-visualizing all that remains outside of the common and boring definitions which were thought to our perception by observing this planet and anything in it as an alien who is somewhat clueless about this world and has just arrived here.

   When I close my eyes, I can see into my mind and the paintings I make are the pictures of that vision. These images can sometimes be wondrous, that is because I am completely honest about my observations on this planet.

  Interests: Human Anatomy and Pathology, Cosmology, Psychology, Neuroanatomy, History of Medicine, Futuristic Science Fiction, History of Science, Insects.

   Yapmaya çalıştığım şey sanattan ziyade, bu gezegen ve içinde olanları dünya hakkında pek fikri olmayan, buraya yeni gelmiş bir yaratık gibi gözlemlemek ve algımıza öğretilmiş tüm sıradan, sıkıcı tanımların dışında onları anlayabilmek ve başka olasılıkları yeniden görüntülemek. 

   Gözlerimi kapadığımda aklımın içini görebiliyorum ve yaptığım resimler aklımın içinin fotoğrafıdır. Bu görüntüler bazen hayret verici olabilir, bunun nedeni ise bu gezegenle ilgili izlenimlerimde dürüst oluşumdur.